Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Jaki program księgowy wybrać w 2023 roku? Powrót

2023-03-14

Wybór programu do księgowości dopasowanego do naszych potrzeb to wyzwanie, przed którym staje wielu przedsiębiorców, ale i jeszcze więcej księgowych. Jaki program wybrać w roku 2023? Z pewnością taki, który uwzględnia wszystkie bieżące zmiany podatkowe i pomoże zapanować nad podatkowym chaosem. Powinien także pozwolić na pracę zdalną i możliwość ewidencjonowania oraz rozliczania niezbędnych zdarzeń w każdej firmie. Nieodzownym elementem będzie dostęp do bieżących aktualizacji programu, jak i również możliwość przechowywania danych w chmurze i opcja archiwizacji takich danych.

Na poczatek...

Zacznijmy od najważniejszych kwestii. W związku z licznymi zmianami wciąż wprowadzanymi w podatkach istotne będzie, aby program, z którego korzystamy nadążał nad tym, co dzieje się w świecie księgowości. Ważne w biurze rachunkowych jest to, ile osób w danym momencie może korzystać z programu, a także to czy możemy liczyć na wsparcie techniczne w razie problemów.

Często korzystanie z dodatkowej pomocy jest płatne i może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Programy księgowe posiadają różną funkcjonalność i wiele form zakupu licencji. Z pewnością ważna jest kwestia, czy zakupując program do księgowości otrzymujemy dożywotnią licencję, czy też nie. Przy wyborze programu do księgowości mikrofirm warto zastanowić się nad tym, jakie moduły oferuje dostawca oraz, jakie faktycznie wykorzystuje się podczas pracy w księgowości. Tak, aby program był w pełni dopasowany do naszych możliwości i potrzeb.

Klienci na VAT?

Kiedy głównymi klientami biura są firmy zarejestrowane do VAT istotna będzie możliwość niezawodnej wysyłki plików JPK, czy deklaracji i informacji podsumowujących do urzędu skarbowego od razu z programu. W tym momencie warto wspomnieć, aby program księgowy miał również możliwość wygenerowania plików JPK_FA, JPK_MAG czy JPK_KPIR na wypadek kontroli z urzędu skarbowego, która może wymagać dodatkowych danych z działalności klienta.

Zwrócić uwagę można również na sam wygląd i funkcjonalność rejestrów VAT sprzedaży i zakupu. Przydatna będzie możliwość dodawania rejestrów i dokonywania podziałów np. według towarów handlowych i kosztów pozostałych – w zależności od specyfiki działalności gospodarczych, których księgowość prowadzimy.

Samodzielność

Przy wyborze programu księgowego powinniśmy zwrócić również uwagę na to, czy firma, która go oferuje posiada w swojej ofercie dodatkowe szkolenia z jego użytkowania. A także czy takie szkolenie jest dodatkowo płatne, czy zawiera się w cenie licencji, którą zakupujemy od dostawcy.

Ważne!

Istotne będzie to, jakie funkcje posiada wersja podstawowa, czy można ją rozszerzać o dodatkowe, często potrzebne moduły, takie jak możliwość prowadzenia ewidencji środków trwałych, kilometrówki bądź rozliczania delegacji krajowych oraz zagranicznych. Są to bardzo ważne funkcje, które mogą usprawnić naszą pracę i ograniczyć ilość użytkowanych programów tylko do jednego.

Księgowość on line

Program do księgowości w mikrofirmie powinien być prosty w obsłudze i pozwalać na wykonanie wszystkich niezbędnych czynności do rzetelnego i prawidłowego prowadzenia księgowości. Ogromnym plusem programu może być dostęp do dodatkowych usług takich jak wystawianie faktur, archiwizacja dokumentów w chmurze, a także możliwość importu dokumentów z innych programów.

Często klienci biur rachunkowych korzystają z różnych programów do wystawiania swoich faktur czy przechowywania dokumentów. Istotne będzie zatem, aby nasz program do księgowości posiadał możliwość szybkiego zaczytania danych. Pozwala to na oszczędność czasu przy wprowadzaniu dokumentów.

Prosta obsługa

Praca z księgowością powinna być szybka i nieskomplikowana. Żadna księgowa, jak również żaden przedsiębiorca nie lubi męczyć się przy wprowadzaniu dokumentów do systemu. Program księgowy z pewnością powinien przyspieszać pracę, a nie ją ograniczać.

Bardzo ważna jest możliwość stosowania skrótów klawiszowych czy innych usprawnień. Ogromną zaletą programu może być również opcja pobierania danych o kontrahentach z GUS, a także możliwość ich weryfikacji na Białej Liście.

Wpływ na zmiany

Często zdarzają się sytuacje, że po kilku miesiącach korzystania z danego programu, czegoś w nim brakuję. Ciekawym elementem w programie, z którego będziemy korzystać może być opcja zgłaszania swoich sugestii i pomysłów, tak aby mieć realny wpływ na jego funkcjonowanie.

W tym momencie warto również pomyśleć, aby program miał możliwość rozszerzenia ilości stanowisk bądź rozdzielenia uprawnień pomiędzy pracowników. Będzie to istotne w momencie, kiedy nasze biuro rachunkowe zatrudni nowego pracownika, czy po prostu zacznie się rozwijać.

Na koniec

Każda osoba, która na co dzień związana jest z prowadzeniem księgowości w biurze rachunkowym czy z prowadzeniem swojego biznesu wie, jak bardzo liczy się czas i komfort w pracy.

W SKP® zdajemy sobie sprawę, że program ma być naszym sprzymierzeńcem, a nie przeciwnikiem. Wraz z rozwojem biznesu dajemy możliwość rozwoju programu, dzięki któremu krok po kroku zapanujesz nad księgowością swojej firmy, bądź firm Twoich klientów.

Na koniec dodamy tylko, że program SKP® jako jedyny w Polsce posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i posiada wszystkie cechy, które powinien mieć program do księgowania mikrofirm.

Autor:
Katarzyna Gawron
Specjalista ds. księgowości i podatków
Publikacja: 14.03.2023 r.

Pobierz program do małej księgowości

Przetestuj program SKP® w pełnej funkcjonalności. Korzystaj zupełnie bez zobowiązań aż 60 dni. Kurs obsługi ZA DARMO!

Zobacz też:

Czy ten artykuł był pomocny?
10
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót