Obciążenia składkowe na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) to przykry obowiązek. Narzekają nań szczególnie ci…
Wakacje składkowe – nowa ulga dla przedsiębiorców Powrót
W obliczu rosnącej konkurencji i zmieniających się warunków rynkowych, przedsiębiorcy często poszukują rozwiązań, które pomogą im w zarządzaniu finansami. Wakacje składkowe to nowa inicjatywa, która daje możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. To dobrowolne rozwiązanie, które przedsiębiorcy mogą dostosować do swoich potrzeb, oferując wsparcie w trudniejszych momentach działalności. W artykule omówimy, jakie korzyści niesie ze sobą ta ulga, jakie wymagania należy spełnić oraz jakie kroki podjąć, aby skutecznie skorzystać z tej formy wsparcia.
Wakacje składkowe - czym są?
Wakacje składkowe to nowa ulga dla przedsiębiorców. Pozwala na zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku. Jest to rozwiązanie dobrowolne, przedsiębiorca sam decyduje, czy i kiedy będzie chciał z niego skorzystać.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz raz w roku zrezygnować z opłacenia składek na:
- obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe,
- własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Ulga dotyczy tylko składek, które opłacasz za siebie. Nie obejmuje składek na ubezpieczenia pracowników, współpracowników ani zleceniobiorców. Te musisz regulować normalnie. Składka zdrowotna również nie jest objęta zwolnieniem. Musisz ją opłacić nawet w miesiącu korzystania z wakacji składkowych.
Z „wakacji od ZUS-u” możesz skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego. Nie ma znaczenia, czy rozliczasz się na zasadach ogólnych, ryczałtem, czy korzystasz z karty podatkowej. Ważne jest, aby złożyć odpowiedni wniosek, który umożliwi Ci zwolnienie z opłacania składek za wybrany miesiąc. Zwolnione składki będą sfinansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi ZUS, nie wpłyną negatywnie na Twoje przyszłe świadczenia emerytalne czy rentowe. Miesiąc, w którym korzystasz z ulgi, będzie nadal liczony do okresu ubezpieczenia.
Ważne!
Warto pamiętać, że w 2024 roku możesz skorzystać z tej ulgi wyłącznie w grudniu, co oznacza, że wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli złożysz wniosek w grudniu, będzie on dotyczył zwolnienia ze składek za styczeń 2025 roku.
Kto może skorzystać ze zwolnienia?
Wakacje składkowe skierowane są do przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy spełniają określone warunki. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz skorzystać z tej ulgi, o ile spełniasz poniższe kryteria:
1. Limit ubezpieczonych.
W miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, musisz mieć zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych nie więcej niż 10 osób, wliczając w to siebie. W tym limicie uwzględnia się:
- Ciebie, jako przedsiębiorcę,
- Pracowników zatrudnionych na umowę o pracę,
- Zleceniobiorców (z wyłączeniem uczniów i studentów do 26. roku życia),
- Osoby współpracujące z Tobą.
Do limitu nie wlicza się osób:
- Które pobierają zasiłek macierzyński,
- Które przebywają na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym,
- Którym pracodawca wypłaca wynagrodzenie po zakończeniu współpracy, jeśli zatrudnienie zakończyło się do końca września 2024 (dotyczy roku wakacji 2024) lub do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku (dla wakacji od roku 2025).
- Które wykonują pracę w ramach praktyk absolwenckich.
2. Podleganie ubezpieczeniom:
Musisz być objęty ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym przez co najmniej jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku. To sama zasada dotyczy dobrowolnego chorobowego, gdy również wnioskujemy o jego zwolnienie.
3. Przychody z działalności.
Twój roczny przychód z działalności gospodarczej nie może przekroczyć 2 milionów euro w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat przed złożeniem wniosku. Kwotę limitu przelicza się na złote według średniego kursu euro. Kurs ten ogłasza NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku. Jeśli w tym czasie nie miałeś żadnych przychodów, również możesz skorzystać z ulgi.
4. Działalność na rzecz byłego pracodawcy.
Nie możesz prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy, jeśli w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej wykonywałeś dla niego podobne obowiązki na etacie. Ma to zapobiec zjawisku przenoszenia pracowników na samozatrudnienie.
5. Limit pomocy de minimis.
Wakacje składkowe stanowią formę pomocy publicznej de minimis. Aby móc z niej skorzystać, nie możesz otrzymać więcej niż 300 tys. euro tej pomocy w ciągu trzech lat. Twój dostępny limit musi wystarczyć na pokrycie składek, z których chcesz być zwolniony. Limit przelicza się na złote według średniego kursu NBP z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego.
Wnioskowanie o wakacje składkowe
Aby skorzystać z wakacji składkowych, musisz złożyć wniosek RWS, czyli wniosek o zwolnienie z opłacania składek za wybrany miesiąc. Zrobisz to przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, korzystając ze swojego konta płatnika składek. Dokument będzie dostępny od 1 listopada.
Pamiętaj, że wniosek musisz złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym chcesz uzyskać zwolnienie. Na przykład, jeśli chcesz być zwolniony ze składek w grudniu, wniosek złóż w listopadzie. Złożenie wniosku zbyt wcześnie lub za późno spowoduje, że nie zostanie on rozpatrzony.
Formularz RWS automatycznie uzupełni twoje dane oraz okres zwolnienia (będzie to miesiąc po złożeniu wniosku). Zwróć uwagę, że będziesz miał tam zaznaczone wszystkie możliwe składki do zwolnienia. Jeśli nie chcesz wnioskować o którąś lub nie spełniasz warunków do zwolnienia z niej, musisz samodzielnie ją odznaczyć. Do wniosku dołączysz też oświadczenie, które potwierdzi spełnienie warunków, np. korzystanie z pomocy publicznej de minimis lub osiągnięty przychód.
ZUS rozstrzygnie o Twoim zwolnieniu nie dłużej niż w miesiąc i poinformuje Cię o jego przyznaniu lub o odmowie. Pamiętaj też, że zawsze od negatywnej decyzji możesz się odwołać. Zrobisz to za pośrednictwem Oddziału (Inspektoratu) ZUS do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Na odwołanie będziesz mieć miesiąc, licząc od dnia doręczenia decyzji – zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji.
A co ze wspólnikami spółek cywilnych?
Jeśli jesteś wspólnikiem spółki cywilnej, również możesz ubiegać się o wakacje składkowe. Warunkiem jest to, że prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą i jesteś wpisany do CEIDG. Wniosek musisz złożyć ze swojego indywidualnego profilu płatnika składek na PUE/eZUS, a nie z profilu spółki, której jesteś wspólnikiem.
Pamiętaj, że jako wspólnik spółki cywilnej sam odpowiadasz za opłacanie składek na własne ubezpieczenia. Spółka cywilna jest płatnikiem składek tylko, gdy zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców. Dlatego, jeśli dotąd rozliczałeś się na koncie spółki, powinieneś założyć własne konto płatnika w ZUS.
Nowe kody tytułów ubezpieczeń
Od 1 listopada 2024 roku, w związku z wprowadzeniem nowych przepisów, pojawią się trzy nowe kody tytułów ubezpieczenia w ZUS. Te kody są istotne dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Każdy z tych kodów odnosi się do innej grupy przedsiębiorców, w zależności od wysokości ich podstawy wymiaru składek.
- Kod 05 14 – dotyczy przedsiębiorców, którzy opłacają pełne składki na ZUS. W ich przypadku podstawa wymiaru składek stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.
- Kod 05 74 – dla przedsiębiorców, którzy płacą składki na preferencyjnych warunkach, czyli dla tych, których podstawa wymiaru składek stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia.
- Kod 05 94 – odnosi się do przedsiębiorców objętych programem „mały ZUS plus”, w którym wysokość składek jest uzależniona od dochodu.
Dokumenty rozliczeniowe, a zwolnienie ze składek ZUS
Podczas wakacji składkowych musisz złożyć kilka dokumentów rozliczeniowych. W miesiącu, w którym korzystasz z wakacji, pamiętaj o następujących raportach:
- ZUS RCA z kodem wakacyjnym – rozlicz składki na ubezpieczenia społeczne, które są finansowane z budżetu państwa.
- ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności – uwzględnij składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli nie masz zwolnienia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, także je zgłoś.
- ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych – składaj ten raport, jeśli zatrudniasz pracowników lub zleceniobiorców.
- ZUS DRA – ten dokument musi uwzględniać składki z raportów RCA, które utworzyłeś.
Pamiętaj, że nawet podczas wakacji składkowych masz obowiązek złożenia deklaracji i raportów za miesiąc, w którym korzystasz ze zwolnienia. Wymagane dokumenty złóż do 20. dnia następnego miesiąca.
Jeśli nie złożysz wymaganych dokumentów, ZUS sporządzi je z urzędu na podstawie dostępnych danych. Jednak takie dokumenty nie uwzględnią informacji dotyczących Twoich pracowników.
W przypadku odmowy musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe z rozliczonymi składkami na zasadach ogólnych. Pamiętaj również o opłaceniu należnych składek.
Dowiedz się więcej o wakacjach składkowych.
Podsumowanie
Wakacje składkowe to korzystne narzędzie dla przedsiębiorców, które pozwala na czasowe zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, co może przynieść znaczące oszczędności. Kluczowe jest spełnienie określonych warunków, takich jak limit ubezpieczonych, przychody z działalności oraz złożenie odpowiedniego wniosku w wyznaczonym terminie.
Dodatkowo, obowiązki związane z dokumentacją oraz zgłoszeniami do ZUS pozostają istotnym elementem procesu, nawet podczas korzystania z ulgi. Warto zatem dobrze zapoznać się z regulacjami oraz zasięgnąć porady w przypadku wątpliwości, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują wakacje składkowe. Pomocna mogą być też baza wiedzy dostępna na stronie ZUS, która pomoże rozwiać pewne wątpliwości.
Autor:
Agnieszka Fida
Specjalista ds. księgowości
Publikacja: 25.10.2024 r.
Powiązane artykuły i video
- Ulga na start – sprawdź, czy możesz z niej skorzystać!
- Jak przypisać formę płatności dla kontrahenta?
Jeżeli chcemy, aby po wybraniu danego kontrahenta program automatycznie podpowiadał obowiązujący dla niego stały wariant…
- Jak ustawić stały rabat dla danego kontrahenta?
Aby w programie wprowadzić stały rabat dla wybranego kontrahenta, proszę wejść do zakładki: Kartoteki >Kontrahenci.…
- Obroty początkowe - wprowadzenie dla danego kontrahenta?
Zapoznaj się z instrukcją, jak w programie SKP® Formsoft wprowadzić dla danego kontrahenta obroty początkowe.…
- Oddzielne hasła w programie dla pracowników
Poniżej znajdziesz instrukcję, jak założyć oddzielne hasła dla pracowników. W SKP® Formsoft hasła dla Użytkowników…
- Remanent – gdzie wpisać początkowy i końcowy?
W celu wprowadzenia remanent należy wejść w zakładkę: Księgi > Księga Podatkowa > Opcje >…
- Jak pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla JPK_VAT?
Aby pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla wcześniej utworzonego i wysłanego pliku JPK_VAT proszę wejść do…
- Czy mogę korzystać z oprogramowania dla więcej niż jednej firmy?
Dostępne są dwie wersje programu: - SKP® dla Firm, która umożliwia obsługę księgową 1 firmy.…
- Wstęp - informacja dla nowych Użytkowników programu
Prowadząc nawet małą firmę przedsiębiorca zderza się z wielką ilością przepisów i wymagań. Musi się…
- Jak naliczyć płace dla umowy zlecenia cudzoziemca, dla którego zastosowanie ma art. 29 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (stawka ryczałtowa 20%)?
W celu wygenerowania poprawnej listy płac dla zatrudnionego cudzoziemca prosimy o postąpienie zgodnie z instrukcją…