Jeżeli planujesz przejść z PKPiR na Ryczałt Ewidencjonowany, pamiętaj że musisz spełnić szereg warunków wskazanych…
Jak przejść z Ryczałtu ewidencjonowanego na PKPiR
Jeżeli do tej pory w programie SKP® Firma prowadziłeś swoją firmę w oparciu o Ryczałt Ewidencjonowany a chcesz przejść na PKPiR (Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów) – to jest to możliwe w SKP® i to bez dodatkowych opłat!
PKPiR jest tak jak ryczałt, jedną z prostszych metod rozliczania z US. Obecnie jest to najczęściej wybierana forma przez przedsiębiorców. W PKPiR rozliczane są koszty ponoszone z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, co ma wpływ na obniżenie kwoty podatku.
Podatnik ma do wyboru 2 sposoby rozliczania:
1. zasady ogólne (skala podatkowa: 17% i 32%)
2. podatek liniowy (19%).
PKPiR – zmiana formy opodatkowania z nowym rokiem:
Jeżeli chcesz przejść na inną formę opodatkowania z nowym rokiem wystarczy, że:
- po uprzednim wykonaniu operacji Zmiany roku w programie (składającej się z 3 czynności: Archiwizacja, Zmiana roku, Zerowanie) – Przeczytaj instrukcję: Jak zmienić rok w programie SKP® >
lub Instrukcja dla posiadaczy wersji sieciowej: Jak zmienić rok w programie SKP® > - wejdziesz do zakładki Firma > Edytuj i w formie księgowości zmienisz formę opodatkowania.
PKPiR – zmiana formy opodatkowania w ciagu roku:
Jeżeli natomiast chcesz przejść na inną formę opodatkowania w ciągu roku, to masz dwie możliwości, w zależności od tego, ile Firm w swoim programie SKP® posiadasz.
- Gdy masz do dyspozycji tylko jedną Firmę to wystarczy, że przeprowadzisz nową instalację programu. Dzięki temu będziesz mieć dwa programy – z jedną i drugą formą opodatkowania, i tak:
– dotychczasową (czyli Ryczałt) – jako archiwum
– nową (KPiR) – do dalszego prowadzenia księgowości swojej Firmy, ale już z nową formą liczenia podatku. - Gdy masz do dyspozycji więcej niż 1 Firmę, możesz założyć w dotychczasowym programie nową Firmę, którą będziesz prowadzić już według nowej formy opodatkowania.
Po ponownym zainstalowaniu i wejściu do programu pojawi się kreator tworzenia firmy – na kroku: Określ formę księgowości zaznacz: “Księga Podatkowa”.
Następnie przejdź do Kartoteki > Plan kont i przygotuj nowe lub popraw istniejące konta sprzedażowe oraz kosztowe wskazując odpowiednią kolumnę księgi.