Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Jak przejść z Ryczałtu ewidencjonowanego na KPiR Powrót

2022-01-13

Jeżeli do tej pory w programie SKP® Firma prowadziłeś swoją firmę w oparciu o Ryczałt Ewidencjonowany a chcesz przejść na Księgę Przychodów i Rozchodów – to jest to możliwe w SKP® i to bez dodatkowych opłat!

Jeżeli chcesz przejść na inną formę opodatkowania z nowym rokiem wystarczy, że:

  1. po uprzednim wykonaniu operacji Zmiany roku w programie (składającej się z 3 czynności: Archiwizacja, Zmiana roku, Zerowanie) – Przeczytaj instrukcję: Jak zmienić rok w programie SKP® >
    lub Instrukcja dla posiadaczy wersji sieciowej: Jak zmienić rok w programie SKP® >
  2. wejdziesz do zakładki Firma > Edytuj i w formie księgowości zmienisz formę opodatkowania.

Jeżeli natomiast chcesz przejść na inną formę opodatkowania w ciągu roku, to masz dwie możliwości, w zależności od tego, ile Firm w swoim programie SKP® posiadasz.

  • Gdy masz do dyspozycji tylko jedną Firmę to wystarczy, że przeprowadzisz nową instalację programu. Dzięki temu będziesz mieć dwa programy – z jedną i drugą formą opodatkowania, i tak:
    – dotychczasową (czyli Ryczałt) – jako archiwum
    – nową (KPiR) – do dalszego prowadzenia księgowości swojej Firmy, ale już z nową formą liczenia podatku.
  • Gdy masz do dyspozycji więcej niż 1 Firmę, możesz założyć w dotychczasowym programie nową Firmę, którą będziesz prowadzić już według nowej formy opodatkowania.

Po ponownym zainstalowaniu i wejściu do programu pojawi się kreator tworzenia firmy – na kroku: Określ formę księgowości zaznacz: “Księga Podatkowa”.

Następnie przejdź do Kartoteki > Plan kont i przygotuj nowe lub popraw istniejące konta sprzedażowe oraz kosztowe wskazując odpowiednią kolumnę księgi.

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót