To kolejny film instruktażowy z cyklu #AKADEMIASKP® stworzonego specjalnie dla użytkowników programów do małej ksiegowości:…
Faktura zaliczkowa
Uwaga! Zwracamy uwagę, że przedstawione tu porady to jedynie instrukcja i należy ją dostosować do swoich potrzeb.
Fakturę zaliczkową wystawiamy i księgujemy etapami.
Zaczynamy od wystawienia dokumentu potwierdzającego otrzymanie zaliczki.
Wchodzimy do zakładki: Księgi > Fakturowanie > Opcje > Opcje fakturowania i zaznaczamy przy fakturze dopisek „Zaliczkowa”. Zatwierdzamy [OK].
Na fakturze pojawia się dopisek „zaliczkowa”.
Wystawiamy fakturę na otrzymaną zaliczkę.
Należność za otrzymaną zaliczkę należy uwzględnić w rozliczeniu VAT, natomiast nie zostaje ona ujęta w Księdze Podatkowej.
Uwaga! Faktura zaliczkowa nie jest księgowana automatycznie, dlatego po wystawieniu takiego dokumentu należy przejść do zakładki Księgowanie i wprowadzić dokument.
Wybieramy przycisk [Dodaj], wybieramy konto sprzedażowy 71, wprowadzamy kontrahenta, numer faktury, datę wystawienia i jako dzień wpisu do księgi wprowadzamy 0. Wprowadzamy kwotę netto zaliczki w odpowiedniej stawce VAT.
Uwaga! Jeżeli tego typu transakcji jest więcej (często otrzymujemy zaliczki na sprzedawane towary), dla usprawnienia działania można w Planie Kont (Kartoteki) założyć specjalne konto na księgowanie otrzymanych zaliczek, które w Kolumnie księgi będzie miało „bez wpisu do księgi”.
Pomijamy wówczas krok 2, ponieważ Konto mamy ustawione na „bez powiązań z księgą”.
W momencie otrzymania reszty należności i wydania towaru wystawiamy fakturę zaliczkową końcową, w której podamy dane o poprzedniej fakturze rozliczającej pobrana zaliczkę. W tym celu w Fakturowanie – Opcje – Opcje fakturowania zaznaczamy opcje ZALICZKOWA KOŃCOWA.
Wystawiamy fakturę, w której w asortymencie wprowadzamy wartość całego zamówienia, natomiast otrzymane zaliczki wprowadzamy w części: Otrzymane zaliczki.
Wówczas na fakturze pojawią się dwie tabele: pierwsza przedstawia pełną kwotę naszego towaru / usługi. Natomiast druga – wszystkie otrzymane i zapłacone przez klienta zaliczki.
Sama faktura zaliczkowa końcowa została pomniejszona o wcześniej wpłacone przez klienta zaliczki oraz wykazała kwotę do zapłaty.
Fakturę zaliczkową końcową księgujemy podobnie do zaliczkowej- nie określamy „dnia wpisu do księgi”, a wskazując typ VAT, wpisujemy kwoty z niej wynikające, jakie zostały do rozliczenia.
Na koniec pozostaje nam zaksięgować jeszcze całość zamówienia do Księgi Przychodów i Rozchodów, w tym księgowaniu wskazujemy właściwy dzień wpisu do księgi, natomiast w rubryce: Typ „VAT” zaznaczamy „bez powiązań z ewidencją VAT”.