To kolejny film instruktażowy z cyklu #AKADEMIASKP® stworzonego specjalnie dla użytkowników programów do małej księgowości:…
Staż pracy Powrót
Uwaga! Zwracamy uwagę, że przedstawione tu porady to jedynie instrukcja i należy ją dostosować do swoich potrzeb.
Nowy pracownik
Zatrudniając nowego pracownika wprowadzamy go do programu i zakładamy mu kartotekę w Płace > Dane osobowe.
Podajemy jego dane identyfikacyjne, ewidencyjne, adres, czy dane kontaktowe.
Istotne jest, aby wpisać numer identyfikacyjny pracownika – NIP lub Pesel, gdyż po nim program rozpoznaje zatrudnione osoby i generuje wszystkie deklaracje (np. PIT-11 czy PIT-4R).
Dodając nowego pracownika do programu niezwykle istotnym punktem jest część „Zatrudnienie”.
Określa się tam szczegóły dotyczące zatrudnienia, niezbędne do określenia stażu pracy, a tym samym stażu zatrudnienia i stażu urlopowego.
Staż pracy, czyli okres zatrudnienia w danej firmie jest niezwykle istotny z uwagi na np. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracownika (w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób).
Zatrudnienie
Na samym początku należy określić „wymiar czasu pracy„. Standardowo podaje się 1/1, czyli cały etat. Można wpisywać 1/2 etatu czy 7/8 etatu w zależności od umowy.
Następnie w „zatrudnienie” wprowadza się datę, w której pracownik został zatrudniony i która wynika z umowy o pracę. Od tego dnia liczony jest staż zatrudnienia i staż urlopowy.
Kolejne pole „wykształcenie„, służy także nie tylko celom ewidencyjnym działu kadr, ale wykorzystywane jest również przy wyliczaniu stażu pracy pracownika.
Aby prawidłowo wyliczyć staż pracy należy następnie wejść w [Staż pracy].
Staż zatrudnienia
Staż zatrudnienia określa, jak długo pracownik jest zatrudniony.
Do tego okresu wlicza się czas zatrudnienia w obecnej firmie oraz u poprzednich pracodawców.
Staż pracy u innych pracodawców należy obliczyć samodzielnie z dostarczonych przez pracownika zaświadczeń dotyczących poprzedniego zatrudnienia i wpisać łączne okresy wszystkich zatrudnień pomniejszony o wyłączone okresy.
Uwzględnia się tu także okresy zatrudnienia zaliczane do stażu pracy na mocy przepisów szczególnych.
W polu Staż pracy u innych pracodawców należy wprowadzić okres zatrudnienia w latach, miesiącach i dniach.
Staż pracy obecnego zatrudnienia w firmie jest przez program wyliczony automatycznie na podstawie określonej w zakładce Dane Osobowe – dacie zatrudnienia liczony do daty obecnej (systemowej) lub daty zwolnienia, gdy zostanie ona określona.
Podawany jest w latach, miesiącach i dniach.
Staż urlopowy
Staż urlopowy wpływa na wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego.
Składa się on ze stażu pracy u innych pracodawców. Jest to ten sam okres, co w stażu zatrudnienia. Można więc albo wpisać go ręcznie, albo skorzystać z przycisku [Pobierz].
Staż z wykształcenia wyliczany jest automatycznie na podstawie wskazanego w Danych osobowych wykształcenia i zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, program doliczy odpowiednio:
• 3 lata – przy wykształceniu zawodowym,
• 5 lat – przy średnim technicznym (zawodowym),
• 6 lat – gdy pracownik posiada ukończoną policealną szkołę,
• 8 lat – przy zakończonej edukacji szkołą wyższą.
Od wykształcenia także zależy staż urlopowy, czyli wymiar urlopu wypoczynkowego:
• 20 dni urlopu – gdy pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat,
• 26 dni wolnego – dla stażu dłuższego niż 10 letni.
W wyłączeniach ze stażu w obecnej firmie należy wpisać sumę wszystkich okresów nie zaliczanych do stażu pracy, pokrywających się z okresami zatrudnienia w obecnej firmie.
Pamiętać należy, że do stażu pracy nie zalicza się zatrudnienia na umowę zlecenia, o dzieło, a także okresów prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak również, jeżeli w danym okresie zatrudnienia pracownik był zatrudniony na podstawie więcej niż jednego stosunku pracy – do stażu pracy wlicza się wyłącznie jeden z tych okresów. Wyłączeniu podlegają również okresy nauki, gdy pokrywają się z okresem zatrudnienia, jak i urlopu bezpłatnego. W zależności która opcja jest dla pracownika najbardziej korzystna i taką musimy zastosować. Należy więc zliczyć te okresy, które dotyczą zatrudnienia w naszej firmie w rozbiciu na lata, miesiące i dni i wprowadzić w pole: “Wyłączenia ze stażu w obecnej firmie”.
Wyliczenia stażu pracy
Z uwagi na to, iż Kodeks Pracy nie precyzuje dokładnej metodologii wyliczania stażu zatrudnienia, stosowane są w programie różne metody liczenia w zależności od tego, czy użytkownik wpisze staż zatrudnienia u innego pracodawcy, czy też nie.
Staż pracy w obecnej firmie ustalony jest przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów. Jeżeli pracownik rozpoczął pracę 1 stycznia, okres jednego miesiąca zatrudnienia upływa 31 stycznia, dwóch miesięcy 28 lub 29 lutego i tak dalej. Natomiast w przypadku obliczania stażu pracy dla dwóch okresów pracy (zatrudnienie w innej firmie i obecnej), stosowana jest zasada wynikająca z kodeksu cywilnego, zgodnie z którą, jeżeli termin oznaczony jest w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni 30, a rok to 12 m-cy (365 dni).
Nagrody jubileuszowe
Obecne i poprzednie zatrudnienie, ale już bez doliczeń okresów przysługujących pracownikowi z tytułu posiadanego wykształcenia, wpływa na prawo do uzyskania nagród jubileuszowych, ich wysokości, o ile takowe są wypłacane firmie.
A okres obecnego zatrudnienia w naszej firmie decydować będzie o prawie do odpowiedniej wielkości ilości dni wypowiedzenia w przypadku umowy na czas nieokreślony i wynosi odpowiednio:
• 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy,
• 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy,
• 3 miesiące przy przepracowaniu co najmniej 3 lat.
Jak i wielkości przysługującej pracownikom odprawy na mocy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Wysokość odprawy pieniężnej wynosi więc:
• jednomiesięczne wynagrodzenie – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
• dwumiesięczne wynagrodzenie – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
• trzymiesięczne wynagrodzenie – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.