Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Status ucznia na cele ZUS Powrót

2024-07-18

Status ucznia a umowa zlecenie – poznaj najważniejsze informacje nurtujące absolwentów. Dowiedz sie, do kiedy obowiązuje Cię status ucznia po maturze na cele ZUS? Status ucznia, podobnie jak status studenta, pozwala na pracę na umowę zlecenie bez konieczności opłacania składek ZUS. Jest to korzystne dla pracodawców, ponieważ zmniejsza koszty zatrudnienia. Natomiast dla uczniów oznacza wyższe wynagrodzenie. Co więcej, posiadanie statusu ucznia zapewnia dostęp do licznych zniżek i innych przywilejów.

Jednak komu dokładnie przysługuje ten status? Jak długo jako absolwent szkoły średniej zachowasz status ucznia po ukończeniu szkoły w kwietniu? Zastanawiasz się: jeżeli odebrałam/em świadectwo i zdałam/em maturę – to czy moja legitymacja szkolna straciła już ważność? Czy we wrześniu maturzysta nadal ma status ucznia?

Te pytania są kluczowe dla zrozumienia okresu ważności statusu ucznia po maturze. W tym artykule szczegółowo omówimy, jakie korzyści daje status ucznia. A także, jak długo można z niego korzystać po zakończeniu nauki w szkole średniej.

Matura a status ucznia

Status ucznia posiada osoba, która uczęszcza do szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej w trakcie roku szkolnego. Rok szkolny, zgodnie z art. 94 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 Prawo oświatowe, zaczyna się 1 września każdego roku. Kończy natomiast 31 sierpnia roku następnego. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych wymienionych w art. 18 wspomnianej ustawy, takich jak:

  • 8-letnia szkoła podstawowa;
  • szkoły ponadpodstawowe:
  • 4-letnie liceum ogólnokształcące,
  • 5-letnie technikum,
  • 3-letnia branżowa szkoła I stopnia,
  • 3-letnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy,
  • 2-letnia branżowa szkoła II stopnia,
  • szkoła policealna (dla osób z wykształceniem średnim lub średnim branżowym, z okresem nauki nie dłuższym niż 2,5 roku).

Status ucznia  – dla celów ubezpieczeń społecznych status ucznia trwa do 31 sierpnia każdego roku w przypadku osoby, która:

  1. Kontynuuje naukę w tej samej szkole;
  2. Skończyła szkołę i zamierza rozpocząć naukę w nowej szkole, gdzie rok szkolny zaczyna się 1 września;
  3. Ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.

Ważne!

Zgodnie z powyższym maturzysta, mimo zakończenia nauki w szkole w kwietniu, zachowuje status ucznia do 31 sierpnia tego samego roku. Oznacza to, że nawet po napisaniu egzaminu maturalnego i odebraniu świadectwa, maturzysta jest nadal uznawany za ucznia do końca roku szkolnego.

Co dzieje się ze statusem ucznia po maturze we wrześniu?

Jeśli maturzysta zamierza rozpocząć studia od 1 października, może przedłużyć status ucznia do 30 września. Jednak pod warunkiem dostarczenia odpowiedniego zaświadczenia z uczelni. Od 1 października maturzysta uzyskuje status studenta, który obowiązuje maksymalnie do ukończenia 26. roku życia.

Maturzysta, który zostanie przyjęty na studia i przedstawi stosowne zaświadczenie, może korzystać z licznych przywilejów wynikających ze statusu ucznia. Do tych korzyści należą m.in. zniżki w komunikacji miejskiej i PKP, tańsze bilety do kina, ubezpieczenie zdrowotne w ramach rodziny (do 26 r.ż. w przypadku kontynuacji nauki). Należy do nich także zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS od umowy zlecenia.

Status ucznia a umowa zlecenie

Umowa zlecenie umożliwia osobom posiadającym status ucznia korzystanie z wyłączenia ze składek ZUS. Podstawa: art. 6 ust. 4 Ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26. roku życia, wykonujący umowę zlecenie, nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Ważne!

Oznacza to, że kwota wynagrodzenia brutto określona w umowie zlecenia jest jednocześnie kwotą do wypłaty,. Bez dodatkowych kosztów dla pracodawcy z tytułu składek ZUS.

Pobierz bezpłatnie program księgowy SKP® z bogatym funkcjonalnie modułem Płace i ZUS.

Dowiedz się więcej o funkcjach modułu Płace i ZUS >

Status ucznia a umowa zlecenie z młodocianym cudzoziemcem

Przy zawieraniu umów zlecenia z młodocianymi cudzoziemcami, którzy są uczniami lub studentami, obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne zależy od wieku oraz statusu edukacyjnego zleceniobiorcy. Zgodnie z interpretacją ZUS, studenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy nie ukończyli 26 roku życia, nie podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia. I to niezależnie od ich obywatelstwa oraz kraju, w którym odbywają naukę.

Jeśli zleceniobiorca przedstawi zaświadczenie potwierdzające status ucznia lub studenta, płatnik (zleceniodawca) ma obowiązek wyrejestrować go z ubezpieczeń społecznych z datą rozpoczęcia nauki. Natomiast nie datą otrzymania zaświadczenia. W przypadku opóźnienia w dostarczeniu dokumentów, płatnik musi złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych. W sytuacji, gdy nie ma wiedzy o statusie edukacyjnym zleceniobiorcy, płatnik musi zgłosić go do ubezpieczeń społecznych. Dzieje się tak, aż do momentu przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia.

Interpretacja ta odnosi się także do młodocianych cudzoziemców, którzy realizują naukę online za granicą. Jak również tych, którzy podejmują naukę w Polsce. Kluczowe jest posiadanie przez nich dokumentów potwierdzających status ucznia lub studenta. Dokumenty te zwalniają z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Status ucznia - czas pracy pracowników młodocianych

Czas pracy młodocianych pracowników w Polsce jest szczegółowo regulowany przez Kodeks Pracy. Ma to na celu ochronę ich zdrowia, prawidłowego rozwoju oraz zapewnienie możliwości kontynuowania nauki.

Czas pracy młodocianych w ramach przygotowania zawodowego:

  • Młodociani do 16. roku życia: mogą pracować maksymalnie 6 godzin dziennie.
  • natomiast młodociani powyżej 16. roku życia: ich czas pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie.

Czas spędzony na nauce, wynikający z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, jest wliczany do czasu pracy młodocianego. Oznacza to, że nawet jeśli zajęcia szkolne odbywają się w godzinach pracy, są one traktowane jako część dnia pracy.

Dodatkowo, jeśli młodociany pracuje dłużej niż 4,5 godziny dziennie, pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu nieprzerwaną 30-minutową przerwę. Wlicza się ona do czasu pracy.

Czas pracy młodocianych zatrudnionych w innych celach niż przygotowanie zawodowe:

W trakcie roku szkolnego, gdy młodociani uczęszczają na zajęcia, ich czas pracy jest jeszcze bardziej ograniczony. Mogą oni pracować maksymalnie 12 godzin tygodniowo. Przy czym w dni szkolne ich praca nie może trwać dłużej niż 2 godziny dziennie.

Natomiast w okresie ferii szkolnych mogą pracować do 7 godzin dziennie. Jednak jeśli mają mniej niż 16 lat, ten limit wynosi 6 godzin na dobę. W skali tygodnia nie mogą przekroczyć 35 godzin pracy.

Dodatkowe obowiązki pracodawcy:

Aby umożliwić młodocianym pracownikom równoczesne kontynuowanie nauki, pracodawca powinien organizować proces pracy w sposób elastyczny. W jaki sposób? Wprowadzając na przykład ruchomy czas pracy. Pracodawca musi również zadbać, by młodociani wykonywali jedynie prace lekkie. Czyli takie, które nie stanowią zagrożenia dla ich życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego. Nie utrudniają również wypełniania obowiązków szkolnych. Listę takich prac pracodawca tworzy w porozumieniu z lekarzem medycyny pracy i następnie zatwierdza ją inspektor pracy.

Ważne!

Przed zatrudnieniem młodocianego, pracodawca ma obowiązek uzyskać od niego oświadczenie o zatrudnieniu lub o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy. Jest to istotne, ponieważ przepisy dotyczące maksymalnego czasu pracy obowiązują łącznie. I to dla wszystkich pracodawców, u których młodociany może być zatrudniony.

Podsumowując, status ucznia zapewnia liczne korzyści zarówno dla samych uczniów, jak i dla ich pracodawców. Uczniowie mogą korzystać z ulg i zniżek. Mogą także czerpać korzyści finansowe związane z umowami zlecenia, które są zwolnione z obowiązkowych składek ZUS. Dla pracodawców natomiast oznacza to mniejsze koszty zatrudnienia.

Autor: Agnieszka Fida
Specjalista ds. księgowości
Publikacja: 18.07.2024 r.

Pobierz bezpłatnie program księgowy SKP
Czy ten artykuł był pomocny?
20
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót