W celu zaksięgowania listy płac należy wejść w zakładkę: Płace > Płace i ZUS >…
Jak wygenerować ZUS Z-3?
Zaświadczenie ZUS Z-3 służy do ustalenia i obliczenia wysokości zasiłku chorobowego oraz innych świadczeń wypłacanych przez ZUS dla pracownika (takich, jak: zasiłek macierzyński czy opiekuńczy).
ZUS Z-3 – jakie zawiera informacje i dla kogo jest sporządzany?
Zaświadczenie zawiera informacje zarówno o płatniku składek (pracodawcy), o ubezpieczonym (pracowniku), oraz o wynagrodzeniu, jakie uzyskał.
Sporządzamy je za pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Natomiast za pozostałych ubezpieczonych sporządza się zaświadczenia ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b.
Przypominamy, iż zaświadczenie ZUS Z-3 sporządzane jest przez:
- płatników składek (pracodawców), którzy nie są płatnikami zasiłków (czyli zatrudniają mniej niż 20 pracowników), oraz
- płatników, którzy za okres po ustaniu zatrudnienia przekazują wypłatę zasiłku do ZUS-u (dla pracownika zwolnionego należy wprowadzić nieobecność przypadającą po okresie zatrudnienia).
Szukasz sprawdzonego programu do obsługi kadrowo-płacowej? Poznaj program księgowy SKP® i bogactwo funkcji modułu Płace i ZUS >
Kto składa zaświadczenie?
Złożenie zaświadczenia ZUS Z-3 we właściwym ZUS należy do obowiązków płatnika (pracodawcy). W sytuacji, gdy zaświadczenie jest składane za pracownika, który nie pozostaje już w stosunku pracy z pracodawcą, zaświadczenie składa się do oddziału ZUS zgodnego z miejscem zamieszkania byłego pracownika.
Co powinno zawierać zaświadczenie?
Należy pamiętać, iż w zaświadczeniu powinny znaleźć się następujące dane:
- dane ewidencyjne płatnika składek zgodne z ZUS ZPA lub ZUS ZFA,
- dane ewidencyjne pracownika zgodne z ZUS ZUA,
- okres ubezpieczenia,
- okresy niezdolności do pracy, które mają wpływ na prawo do wypłaty zasiłku chorobowego, w tym także informacje na temat niezdolności do pracy wynikłej z wypadku przy pracy, miały miejsce w drodze do pracy lub z pracy,
- informacja o ZUS ZLA (jeśli jest dołączona do ZUS Z-3),
- liczba ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego w zakładzie pracy,
- informacje na temat zawartych umów cywilnych.
Ponadto zaświaczenie powinno zawierać wszelkie inne informacje, które mogą wpływać na prawo do świadczeń.
Jak wygenerować zaświadczenie ZUS Z-3 w programie SKP®?
Aby wygenerować w programie wspomniany formularz, wprowadź świadczenie chorobowe w pozycji: „świadczenia i przerwy” za pomocą kalkulatora zasiłkowo-chorobowego.
Wykonujemy nastepujące kroki: przechodzimy do zakładki: Płace > Płace i ZUS > Edytuj > Kalkulator zasiłkowo-chorobowy. Następnie w zakładce: Płace i ZUS >Wydruk wybrać ZUS-3.

Zapraszamy także do zapoznania się z treścią porady na temat zasiłku chorobowego: Chorobowe >