Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Czy procedurę MPP należy zaznaczyć tylko wtedy, gdy została wykazana na otrzymanej fakturze? Powrót

2020-10-29

Procedura MPP powinna zostać zastosowana tylko i wyłącznie w przypadku  transakcji, która jest objęta wyżej wymienioną procedurą.

Jeśli dany dokument nie jest objęty procedurą MPP, a Państwo jako kupujący dobrowolnie stosują  ten mechanizm – wówczas nie należy zaznaczać jej w zakładce: Księgowania > Dodaj > Dane do JPK > MPP >OK. W nowym JPK_V7 należy bowiem wskazywać, kiedy transakcja była objęta mechanizmem podzielonej płatności, ale tylko tym obowiązkowym, zgodnie z załącznikiem 15 ustawy o VAT.

Jeżeli więc na fakturze nie ma oznaczenia: „Mechanizm podzielonej płatności”, a transakcja ta według ustawy zalicza się do obowiązkowego wykazywania, należy w zakładce: „Księgowanie” oznaczyć ją odpowiednia procedurą.

Należy dokładnie analizować poszczególne transakcje pod kątem warunków obowiązkowego stosowania split payment, aby oznaczenie MPP odzwierciedlało wyłącznie transakcje (faktury), których ten obowiązek dotyczy.

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót