Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Zmiany w przepisach w 2022 oraz Polski Ład Powrót

2022-01-05

No to mamy nowy 2022 r. a wraz nim kolejne zmiany w systemie podatkowym. Od 1 stycznia 2022 r. wchodzi bowiem w życie Polski Ład, który każdemu z nas, a już na pewno przedsiębiorcom i księgowym skomplikował nieco życie. Od wszystkich nas będzie wymagał bowiem większej pracy i dużo więcej uwagi oraz dokładnej analizy przepisów. No ale po kolei. Prześledźmy te najważniejsze nowości, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w nowym 2022 r. Zmian jest dużo, także proszę przygotowanie sobie filiżanki kawy i zapraszam do czytania.

Zacznijmy od zmian w parametrach wyliczenia obciążeń podatkowo – prawnych w zakresie płac.

Nowa skala podatkowa i nowa kwota wolna

Jedną z dobrych zmian Polskiego Ładu jest wzrost progu podatkowego z 85.528,00 zł do 120.000,00 zł, od którego odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 17%. Oznacza to, że stawką 32% podatku będą objęte dochody dopiero przekraczające limit 120.000,00 zł.

Zmiana ta dotyczy nie tylko pracowników na umowę o pracę, ale i osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych.

Pamiętajmy też, że zmiana ta będzie miała swoje konsekwencje w naliczaniu 50% kosztów uzyskania przychodu. Bowiem w związku ze zmianą wysokości kwoty progu podatkowego zmianie ulegnie także wysokość limitu 50% kosztów uzyskania. Od 1.01.2022 roku będzie wynosił 120 000 zł.

Od stycznia progi będą się więc kształtowały następująco:

Oznacza to, że dochód do wysokości 30 000 zł nie będzie powodował obowiązku zapłaty podatku, ale o tym jeszcze za chwilę.

Wzrośnie także kwota wolna od podatku z 43,76 zł (czyli 1/12 z 525,12 zł) miesięcznie do kwoty miesięcznej 425,00 zł (5100,00 rocznie!), a odliczanie tej ulgi będzie miało znaczenie także dla tych, którzy przekroczyli I próg podatkowy.

Oznacza to, że w wynagrodzeniach naliczanych w 2022r. przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy będzie stosowana ulga podatkowa w wysokości 425 zł, jeżeli pracownik złożył swojemu pracodawcy formularz PIT-2. Raz złożony PIT-2 jest ważny także przez kolejne lata, o ile wynikający z niego stan faktyczny nie uległ zmianie.

Pracownik, który do tej pory otrzymywał wynagrodzenie z uwzględnieniem kwoty wolnej, w związku z Polskim Ładem nie musi więc go ponownie składać, chyba że jego sytuacja faktyczna się zmieniła (np. założył działalność gospodarczą, albo zatrudnili się w innej firmie).

Wprowadziliśmy pewne ułatwienia dla tych, którzy sporządzili listy płac jeszcze na wersji ubiegłorocznej 21.x , a mianowicie w zakładce: Płace i ZUS > Opcje udostępniliśmy Automat ulgi podatkowej:

Dzięki tej nowej funkcji, automatycznie zostanie wprowadzona wysokość nowej ulgi podatkowej dla wszystkich pracowników lub wskazanej osoby:

Dopiero po tych czynnościach należy wykonać przeliczenie płac w: Opcje > Przelicz Płace.

v Rozwiń artykuł: Zmiany w przepisach w 2022 oraz Polski Ład
Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót