Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Do czego służy konto księgowe? Powrót

2020-08-03

Konto księgowe służy m.in. do rozdzielenia poszczególnych dokumentów do Księgi Podatkowej bądź Ewidencji Przychodów oraz/lub ewidencji VAT. Na podstawie głównych elementów konta t.j. kolumna księgi, domyślny typ VAT, powiązania z innymi ewidencjami, dokument zaksięgowany na wskazane konto trafia do właściwych pozycji w KPiR bądź też w rejestrze VAT a co za tym idzie, konto ma wpływ na ujęcie danej kwoty w plikach JPK bądź na deklaracji VAT.

Konto pozwala na uporządkowanie poszczególnych wartości i elementów danego dokumentu oraz sporządzenie wykazu wybranych grup przychodów oraz kosztów za pomocą tzw. obrotów kont.

Konto w programie służy również do rejestracji zdarzeń gospodarczych. Pozwala użytkownikowi na wygodną segregację oraz wykazanie charakteru danych dokumentów np. dostaw (sprzedaż), nabyć (zakup) towarów, wynagrodzeń, itd.

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót