Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Do czego służy konto księgowe? Powrót

2020-08-03

Konto księgowe służy m.in. do rozdzielenia poszczególnych dokumentów do Księgi Podatkowej bądź Ewidencji Przychodów oraz/lub ewidencji VAT. Na podstawie głównych elementów konta t.j. kolumna księgi, domyślny typ VAT, powiązania z innymi ewidencjami, dokument zaksięgowany na wskazane konto trafia do właściwych pozycji w KPiR bądź też w rejestrze VAT a co za tym idzie, konto ma wpływ na ujęcie danej kwoty w plikach JPK bądź na deklaracji VAT.

Konto pozwala na uporządkowanie poszczególnych wartości i elementów danego dokumentu oraz sporządzenie wykazu wybranych grup przychodów oraz kosztów za pomocą tzw. obrotów kont.

Konto w programie służy również do rejestracji zdarzeń gospodarczych. Pozwala użytkownikowi na wygodną segregację oraz wykazanie charakteru danych dokumentów np. dostaw (sprzedaż), nabyć (zakup) towarów, wynagrodzeń, itd.

Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót