Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Pakiet mobilności w 2022 r. | Dowiedz się, jak wdrażać nowe przepisy w SKP® | Tylko praktyczne porady – FILM Powrót

2022-11-16

To kolejny odcinek instruktażowy z cyklu #AKADEMIASKP® stworzonego specjalnie dla Użytkowników programu do małej księgowości: SKP®.

W filmie przedstawiamy, jak w programie SKP® prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie kierowców, czyli tzw. pakiet mobilności.

Program SKP® polecany jest dla firm rozliczających się na zasadach tzw. małej księgowości: Księgi Przychodów i Rozchodów lub Ryczałtu Ewidencjonowanego. SKP® o jedyny program księgowy, który możesz dowolnie skonfigurować, uzupełniając go moduły: płace i ZUS, fakturowanie, środki trwałe i wyposażenie, podatek VAT, przejazdy, magazyn czy ryczałt.

Pobierz pełną wersję programu i pracuj aż 60 dni zupełnie za darmo! Pobierz teraz >>

Uwaga ! W roku 2023 kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, wynosi 6 935 zł.

W wersji SKP 23.1.1.0 dostosowano program do zmian wynikających z ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym – wprowadzono jednolitą dla krajów unii europejskiej stawkę:

  • 60 EUR jako stawkę „wirtualnej” diety dziennej pomniejszającej podstawę oskładkowania, dotychczas indywidualnej w zależności od wybranego państwa oddelegowania;
  • 20 EUR diety dziennej pomniejszającej podstawę opodatkowania. Do tej pory podstawa opodatkowania była pomniejszana o 30% kwoty wprowadzonych danemu pracownikowi diet, po zmianie będzie to 1/3 wartości diety.

W celu rozliczenia wirtualnych diet kierowców wg przepisów obowiązujących od 18 sierpnia 2023 roku należy oznaczyć pracownika w Danych Osobowych – Etat jako „Kierowcę” (po zaznaczeniu „Pracownik oddelegowany”) oraz w oknie: „Diety do wyliczeń” w edycji wynagrodzeń wybrać jako kraj oddelegowania: Unię Europejską (kierowcy).

Pozwoli to na łączne wprowadzanie okresów pracy za granicą bez rozbijania przejazdów na poszczególne odcinki w krajach przejazdów i szybkie rozliczenie wirtualnych diet kierowcy.
Powyższe zmiany są stosowane dla wypłat mających datę wypłaty 19.08.2023 lub późniejszą.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym (Dz.U.2023, poz.1523).

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót