Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

SKP® a zmiany w drukach rozliczeniowych ZUS Powrót

2022-02-07

 

Szanowni Użytkownicy,

w dniu 09.02.2022 roku planowana jest publikacja aktualizacji SKP®, w której udostępnimy obowiązujące od 2022 roku, nowe wersje formularzy ZUS DRA i ZUS RCA oraz umożliwimy przesył tychże deklaracji do Płatnika.

Przypominamy, że Użytkownicy rozliczający się Ryczałtem Ewidencjonowanym oraz Kartą Podatkową, za styczeń 2022 rozliczają składkę zdrowotną wg nowych zasad Polskiego Ładu. Termin złożenia deklaracji styczniowych mija 21 lutego 2022 r. (ponieważ 20 lutego 2022 r. wypada w niedzielę, dlatego w tym konkretnym przypadku termin ten jest przesunięty na kolejny dzień roboczy).

Natomiast Użytkownicy rozliczający się na zasadach ogólnych (zarówno liniowcy jak i wg skali), za miesiąc styczeń rozliczają składkę zdrowotną jeszcze na starych zasadach, obowiązujących w grudniu 2021 roku, czyli: 9% od podstawy: 4665,78 zł, co daje 419,92 zł. Dopiero od lutego 2022 (czyli deklaracje będą składane w marcu), wysokość składki zdrowotnej będzie stanowić % uzyskanego w poprzednim miesiącu dochodu (4,9% – liniowcy, 9% wg skali).

Pamiętać należy, iż od stycznia 2022 roku termin rozliczeń z ZUS oraz wysyłki deklaracji ZUS upływa 20-go dnia każdego miesiąca, niezależnie czy zatrudnia się pracowników, czy nie (wg dotychczasowych zasad, przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników mógł złożyć DRA raz w roku).

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót