Przytoczona wyżej definicja czynnego żalu na gruncie Kodeksu karnego skarbowego, wskazuje jasno na warunki, które należy spełnić, aby tego rodzaju czynny żal był ważny i efektywny. Co więc należy zrobić?
- Popełnić czyn zabroniony stanowiący wykroczenie lub przestępstwo skarbowe
Choć warunek też może zabrzmieć kuriozalnie, to należy o nim wspomnieć. Czynnego żalu nie można bowiem złożyć przed popełnieniem czynu zabronionego.
- Zawiadomić organy ścigania
Przez organy ścigania rozumie się tu w zależności od konkretnej sytuacji i konkretnego czynu zabronionego m.in.: urząd skarbowy, inspektora kontroli skarbowej, urząd celny, policję, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne.
W doktrynie i orzecznictwie wskazuje się przy tym, że co do zasady, skuteczny powinien być także czynny żal złożony do organu, który nie jest właściwy do ściągania danego czynu zabronionego. Z przyczyn pragmatycznych czynny żal każdorazowo warto jednak złożyć do organu właściwego.
- Ujawnić organom ścigania istotne okoliczności towarzyszące popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego
Do zadziałania czynnego żalu konieczne jest przy tym ujawnienie wszystkich istotnych okoliczności, o których jako sprawcy, mamy wiedzę. Nieujawnienie choćby jednej istotnej okoliczności lub choćby jednego współdziałającego w popełnieniu czynu zabronionego, wyłącza możliwość skorzystania z „parasola ochronnego”, który zapewnić ma czynny żal.
- Zawiadomienie organu ścigania, zanim organ ten otrzyma wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przez nas przestępstwa lub wykroczenia skarbowego
Ostatni warunek dotyczy momentu dokonania zawiadomienia organu o popełnionym przez nas przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym. Zawiadomienie to musi bowiem nastąpić, zanim organ będzie miał wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego, a także, zanim zostanie wszczęta przez niego jakakolwiek czynność służbowa, która zmierzać będzie do jego ujawnienia.
Złożenie czynnego żalu przykładowo po wszczęciu przez organ kontroli podatkowej, czy postępowania karnoskarbowego może więc nie być skuteczne.
- Inne warunki, a więc przede wszystkim uiszczenie wymagalnej należności
Bardzo ważne jest, aby powiedzieć również o tym, że czasem do uzyskania pełni skuteczności czynnego żalu potrzebne będzie spełnienie jeszcze innych, dodatkowych warunków.
Przykładem tego typu warunku może być uiszczenie w całości wymagalnej należności publicznoprawnej. Jeżeli czynny żal wiąże się z taką należnością, należy koniecznie pamiętać przy niej także o stosownych odsetkach. Zapomnienie o nich nie pozwoli bowiem na całkowite pokrycie powstałych zaległości, a co za tym idzie, może mieć negatywny wpływ na zadziałanie czynnego żalu.