Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Jak sprawdzić status podmiotów w VAT? Powrót

2020-08-04

Aby sprawdzić status podmiotów VAT proszę wejść do zakładki: Kartoteki > Kontrahenci > Opcje > Sprawdź status podmiotów w VAT, a następnie wskazać zakres danych do weryfikacji, zaznaczając w opcji: “bieżącą pozycję”/”zaznaczone pozycje”/”wszystkie pozycje”.

System zweryfikuje dane, a następnie pojawi się tabela z informacją o numerze NIP oraz jego statusie.

Dodatkowo, w edycji danych wskazanego kontrahenta również mają Państwo możliwość weryfikacji czy jest on czynnym podatnikiem VAT. Aby tego dokonać, proszę wejść do zakładki: Kartoteki, następnie zaznaczyć danego kontrahenta i kliknąć przycisk: “Edytuj”. Następnie, w otwartym oknie klikamy przycisk: “Czynny podatnik VAT” w celu weryfikacji. W programie pojawi się komunikat z informacją czy dany kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Status podmiotów VAT mogą Państwo zweryfikować również z pozycji Dziennika zapisów. Aby tego dokonać, proszę wejść do zakładki: Księgi > Dziennik zapisów > Opcje > Sprawdź status podmiotów VAT, a następnie zaznaczając jedną z wybranych opcji: “bieżącą pozycje”, “zaznaczone pozycje” lub “wszystkie pozycje”.


Ponadto, weryfikację statusu podmiotu VAT można wykonać podczas tworzenia pliku JPK_VAT.

W zakładce: Księgi > Rejestry VAT > JPK_VAT – tworzenie, proszę zaznaczyć okienko: “sprawdź status czynnego podatnika” i potwierdzić przyciskiem „OK„.

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót