Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Samochód firmowy lub prywatny nievatowca Powrót

2019-01-18

Uwaga! Zwracamy uwagę, że przedstawione tu porady to jedynie instrukcja i należy ją dostosować do swoich potrzeb.

Firmowe lub prywatne samochody osobowe wykorzystywane w działalności gospodarczej można użytkować na cele mieszane (służbowe i prywatne) także, gdy firma nie jest płatnikiem podatku VAT.

Auto firmowe użytkowanie na cele mieszane

Aby zaksięgować tego typu transakcję w programie, należy wejść do zakładki: Kartoteki > Plan Kont, założyć specjale konto, które w Powiązaniach z innymi ewidencjami będzie miało wybrane „B – auto firmowe”.

Pamiętaj! Nie poprawiaj używanego konta, a załóż nowe(!), aby nie zaburzyć dotychczasowych obliczeń.

 

Na tak oznaczone konto, księgując dokumenty, wpisujemy kwotę brutto z faktury. Program dokona przeliczeń automatycznie i uwzględni odpowiednio w KPiR.

 

W przypadku aut firmowych użytkowanych służbowo i prywatnie kosztem jest 75% wydatków eksploatacyjnych, czyli serwis, naprawy, paliwo itd.
Zaksięgowany wydatek na konto z powiązaniem „B – auto firmowe” trafi do Księgi przychodów i rozchodów w wielkości 75% kwoty netto:

 

Podobnie do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy trafi 75% kwoty netto.

 

 

Auto prywatne użytkowanie na cele mieszane

Aby zaksięgować więc tego typu transakcję w programie, należy w zakładce: Kartoteki > Plan Kont, założyć specjalne konto, które w Powiązaniach z innymi ewidencjami będzie miało wybrane „A – auto prywatne”.

Pamiętaj! Nie poprawiaj używanego konta, a załóż nowe!, aby nie zaburzyć dotychczasowych obliczeń.

 

Na tak oznaczone konto, księgując dokumenty, wpisujemy kwotę brutto z faktury. Program dokona przeliczeń automatycznie i uwzględni odpowiednio w KPiR.

 

W przypadku aut prywatnych użytkowanych służbowo i prywatnie kosztem jest 20% wydatków eksploatacyjnych, czyli serwis, naprawy, paliwo itd.

Zaksięgowany wydatek na konto z powiązaniem „A – auto prywatne” trafi do Księgi przychodów i rozchodów w wielkości 20% kwoty brutto:

 

Podobnie do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy trafi 20% kwoty brutto.

 

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót