Uwaga! Zwracamy uwagę, że przedstawione tu porady to jedynie instrukcja i należy ją dostosować do…
Samochód firmowy lub prywatny nievatowca Powrót
Uwaga! Zwracamy uwagę, że przedstawione tu porady to jedynie instrukcja i należy ją dostosować do swoich potrzeb.
Firmowe lub prywatne samochody osobowe wykorzystywane w działalności gospodarczej można użytkować na cele mieszane (służbowe i prywatne) także, gdy firma nie jest płatnikiem podatku VAT.
Auto firmowe użytkowanie na cele mieszane
Aby zaksięgować tego typu transakcję w programie, należy wejść do zakładki: Kartoteki > Plan Kont, założyć specjale konto, które w Powiązaniach z innymi ewidencjami będzie miało wybrane „B – auto firmowe”.
Pamiętaj! Nie poprawiaj używanego konta, a załóż nowe(!), aby nie zaburzyć dotychczasowych obliczeń.
Na tak oznaczone konto, księgując dokumenty, wpisujemy kwotę brutto z faktury. Program dokona przeliczeń automatycznie i uwzględni odpowiednio w KPiR.
W przypadku aut firmowych użytkowanych służbowo i prywatnie kosztem jest 75% wydatków eksploatacyjnych, czyli serwis, naprawy, paliwo itd.
Zaksięgowany wydatek na konto z powiązaniem „B – auto firmowe” trafi do Księgi przychodów i rozchodów w wielkości 75% kwoty netto:
Podobnie do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy trafi 75% kwoty netto.
Auto prywatne użytkowanie na cele mieszane
Aby zaksięgować więc tego typu transakcję w programie, należy w zakładce: Kartoteki > Plan Kont, założyć specjalne konto, które w Powiązaniach z innymi ewidencjami będzie miało wybrane „A – auto prywatne”.
Pamiętaj! Nie poprawiaj używanego konta, a załóż nowe!, aby nie zaburzyć dotychczasowych obliczeń.
Na tak oznaczone konto, księgując dokumenty, wpisujemy kwotę brutto z faktury. Program dokona przeliczeń automatycznie i uwzględni odpowiednio w KPiR.
W przypadku aut prywatnych użytkowanych służbowo i prywatnie kosztem jest 20% wydatków eksploatacyjnych, czyli serwis, naprawy, paliwo itd.
Zaksięgowany wydatek na konto z powiązaniem „A – auto prywatne” trafi do Księgi przychodów i rozchodów w wielkości 20% kwoty brutto:
Podobnie do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy trafi 20% kwoty brutto.