Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Pierwsze kroki w programie – Jak wprowadzić dokumenty do SKP®?

2022-03-09

Po wejściu do programu znajdziesz się w zakładce: Księgowanie, gdzie możesz wprowadzać dokumenty i je księgować. Najprawdopodobniej najczęściej będziesz korzystać właśnie z zakładki Księgowanie, zatem przybliżymy Ci ją i opiszemy najważniejsze, co musisz zrobić, aby zaksięgować dokument w programie.

Aby wprowadzić dokument wystarczy, że w zakładce Księgowanie klikniesz [Dodaj]. Ukaże się okno do wprowadzenia dokumentu.

Najważniejsze elementy, jakie powinien zawierać dodawany dokument to: konto, kontrahent, numer dokumentu, data wystawienia oraz kwoty.

Określenie konta pozwala umiejscowić dany dokument w systemie. Konto bowiem definiuje, czy dany dokument ma być ujęty w Księdze podatkowej lub Ewidencji sprzedaży, czy w Rejestrach VAT.

Zwróć uwagę, że dodając Kontrahenta możesz go od razu zapisać do Kartoteki kontrahentów. Dzięki temu kolejne księgowanie nie będzie wymagało dodawania kontrahenta, a ograniczy się jedynie do wybrania z gotowej listy.

Gdy wprowadzisz wszystkie elementy dokumentu kliknij [OK] lub [Następny], kiedy chcesz od razu wprowadzić nowy dokument. Wprowadzony dokument pojawi się na liście w Księgowaniu.

Zapisać próbnie czy zaksięgować?

Wprowadzone dokumenty pojawią się na liście w Księgowaniu. Aby zostały ujęte w całym systemie należy je zapisać próbnie lub zaksięgować.


Wtedy zostaną przeniesione do zakładki: Dziennik zapisów. Jest to serce całego programu. Z tego miejsca w zależności od wybranego konta, każdy dokument będzie ujęty odpowiednio we wszystkich miejscach systemu (Księdze, Rejestrach VAT, Deklaracjach VAT, itp).

Zwróć uwagę, że próbnie zapisane dokumenty zapisane są kolorem niebieskim, już zaksięgowane zmieniają kolor na czarny.

WAŻNE!
Na początku pracy z programem zalecamy próbny zapis. Pozwala on bowiem zobaczyć, gdzie został ujęty dany dokument, ale nie będzie to jeszcze trwały zapis, jak w przypadku zaksięgowania. Dzięki temu można go będzie z powrotem wycofać do Księgowania i nanieść poprawki czy wręcz usunąć dany dokument z programu.

 

Dobrą praktyką jest więc:

  • zapisywanie próbne wprowadzanych dokumentów,
  • następnie sprawdzanie czy zostały prawidłowo ujęte w systemie,
  • a dopiero na koniec miesiąca, gdy dany miesiąc mamy już “zamknięty” – księgowanie dokumentów.

Wtedy zyskujemy pewność, że wszystkie dokumenty zostały prawidłowo ujęte w systemie.

STORNO – pomoc przy źle zaksięgowanych dokumentach

Gdyby jednak doszło do sytuacji, że dany dokument miał błędy, został źle zaksięgowany, możesz go usunąć z programu za pomocą storna. Storno to zapis anulujący błędną operację księgową. Dostępne jest ono w: Dziennik zapisów > Opcje >Storno.

Jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia storna dla danego dokumentu, wybierz błędny dokument w Dzienniku zapisów, następnie wejdź w: Opcje > Storno. Pojawi się pytanie:

Określ, czy dany dokument chcesz wystronować z Księgi lub ewidencji VAT.

Po kliknięciu [OK] dokument stornujący trafia do Księgowania.


Po zapisaniu lub zaksięgowaniu zobaczysz go w Dzienniku zapisów – zarówno ten pierwszy błędny, jak i drugi stornujący – który z kwotą minusową „zeruje” błędny dokument.

Korektor zapisów księgowych – bezśladowy “usuwacz” błędnych zapisów

Inną możliwością usunięcia błędnego dokumentu, który jest już zaksięgowany jest użycie Korektora zapisów księgowych. Jest to specjalny, płatny dodatek do programu. O jego możliwościach możesz przeczytać w poradzie >

 

 

Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.