Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Jak wyliczyć wynagrodzenie uwzględniając ulgę w PIT dla osób poniżej 26 roku życia? Powrót

2020-08-27

W przypadku osób do 26 roku życia, które złożyły oświadczenie zwolnienie z PIT należy w danych osobowych wprowadzić datę urodzenia (Płace > Dane osobowe > Edytuj), z której wynikać będzie, iż dana osoba nie ukończyła jeszcze 26 roku życia.

Przy wprowadzaniu wynagrodzenie należy wprowadzić koszty i ulgę, a następnie je przekreślić.

Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku niskich wynagrodzeń, gdzie o wielkości składki zdrowotnej decyduje hipotetyczna zaliczka na podatek, jaka wystąpiłaby, gdyby nie było zwolnienia.

W sytuacji, gdy osoba kończy w danym miesiącu 26 lat, w zakładce: Płace > Płace i ZUS > Edytuj pojawi się dodatkowe okno: „Data wypłaty lub postawienia do dyspozycji„.

Data ta decydować będzie o tym, czy w danym miesiącu będzie naliczany podatek lub nie. Jeżeli więc wynagrodzenie zostało wypłacone przed dzień lub w dzień urodzin wówczas będzie obowiązywało zwolnienie z PIT, natomiast po tym dniu zostanie już naliczony podatek.

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót