Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

VAT OSS – jak prowadzić ewidencję? Powrót

2023-12-13

VAT OSS zastąpił od 1 lipca 2021 roku VAT MOSS. Dotyczył on sprzedaży na rzecz osób prywatnych (z innych krajów UE) usług elektronicznych, nadawczych czy telekomunikacyjnych. W wyniku rozszerzenia od 1 lipca 2021 roku zmieniono nazwę. Ponadto zakres powiększył się o sprzedaż wysyłkową towarów (tzw. WSTO). System ten ma za zadanie uprościć rozliczenie podatku od towarów i usług.

Uprościć tak, aby sprzedawcy nie mieli obowiązku rejestracji do VAT w każdym kraju z osobna, w którym zostanie przekroczony limit sprzedaży zagranicznej. Wystarczy rejestracja do VAT OSS i możliwość rozliczenia sprzedaży zagranicznej na rzecz kilku krajów UE w jednym systemie.

Kto może skorzystać?

Procedura VAT OSS nie jest obowiązkowa. Podatnicy oczywiście zawsze posiadają możliwość rejestracji do VAT w kraju, w którym przekroczą limit sprzedaży zagranicznej. Rozszerzona procedura ma jedynie za zadanie uprościć rozliczenia tym podatnikom, którzy dokonują sprzedaży na rzecz podmiotów prywatnych z wielu krajów UE i dla których rejestracja w kilku krajach mogłaby być kłopotliwa.

Z procedury mogą korzystać zarówno czynni podatnicy VAT, jak i przedsiębiorcy niezarejestrowani do podatku od towarów i usług. Bowiem wybór VAT OSS w żaden sposób nie koliduje z możliwością bycia „nievatowcem”. Co ważne, sprzedaż, którą rozlicza się w ramach OSS nie uwzględnia się do limitu sprzedaży dla zwolnienia podmiotowego z VAT.

Ważne!

Limit sprzedaży na rzecz podmiotów prywatnych z innych krajów Unii Europejskiej w ramach OSS wynosi 10.000 euro. Jest on wspólny dla wszystkich krajów.

Korzystanie z procedury VAT OSS, jak już wcześniej wspomniano, jest dobrowolne. Jeśli polski podatnik nie przekroczy limitu sprzedaży – opodatkowuje ją tak, jak transakcje krajową. Stosuje przy tym stawki obowiązujące w Polsce dla danych towarów i usług.

Po przekroczeniu limitu przedsiębiorca powinien dokonać rejestracji w terminie do 10 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, kiedy to dokonał pierwszej transakcji przekraczającej limit.

Jak zarejestrować się do VAT OSS?

Do rejestracji służy formularz VIU-R. Po wypełnieniu formularza można przesłać go elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego. Można też przesłać za za pośrednictwem rządowej platformy państwa członkowskiego. Każdy kraj posiada bowiem swój własny portal do rozliczeń VAT OSS. Urzędem właściwym w Polsce służącym do rozliczania i składania deklaracji OSS jest Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Ewidencja VAT OSS

Korzystając z procedury VAT OSS podatnicy opodatkowują swoją sprzedaż według zagranicznych stawek podatku VAT. Dodatkowo mają obowiązek sporządzania deklaracji rozliczeniowej nazywanej VIU-DO.

Do prawidłowego jej przygotowania niezbędne jest prowadzenie osobnej ewidencji VAT OSS. Powinna być ona niezależna od rejestrów VAT, które prowadzi się na cele rozliczeń w Polsce. Art. 130d ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że podatnicy, którzy korzystają z procedury VAT OSS są zobowiązani do prowadzenia w postaci elektronicznej ewidencji transakcji, która będzie zgodna z wymogami, o których mowa w art. 63c rozporządzenia 282/2011.

Ewidencja powinno się prowadzić w sposób szczegółowy. Ma dawać możliwość sprawdzenia z prawidłowością wysyłanej deklaracji VIU-DO.

Wyżej wspomniane rozporządzenieu mamy wskazane elementy, które są niezbędne do należytego prowadzenia ewidencji dla potrzeb VAT OSS. Wśród składników, jakie musi ona zawierać wymienić można następujące informacje:

  • Państwo członkowskie konsumpcji, czyli państwo, gdzie dokonywana jest dostawa.
  • Rodzaj świadczonych usług lub dokładny opis (wraz z ilością) towarów.
  • Data świadczenia usługi lub dostawy towarów.
  • Podstawa opodatkowania.
  • Zastosowana waluta.
  • Kwoty zwiększające lub zmniejszające podstawę opodatkowania.
  • Stawka VAT oraz kwota VAT należnego.
  • Data z kwotą płatności.
  • Informacje dotyczące określenia miejsca siedziby usługobiorcy, stałego miejsca zamieszkania lub pobytu.
  • Informacje dotyczące miejsca rozpoczęcia oraz zakończenia wysyłki towaru.

Jak dokonać rozliczenia?

Sprzedaż dokonywana w ramach procedury VAT OSS jest opodatkowana stawką właściwą obowiązującą w kraju nabywcy usługi bądź towaru. Takie transakcje (w przypadku czynnych podatników VAT) nie są ujmowane w pliku JPK_V7 wysyłanym do polskiego urzędu skarbowego.

Deklarację VIU-DO składa się elektronicznie do Naczelnika Drugiego US Warszawa-Śródmieście.

Termin na wysyłkę deklaracji (oraz zapłaty podatku) mija z końcem miesiąca następującym po zakończonym kwartale.

Co istotne, deklaracja sporządzana jest w walucie euro. Oznacza to, że jeśli płatność za transakcje dokonasz w innej walucie musisz dokonać przeliczenia jej na euro. Do takiego przeliczenia stosuje się kurs opublikowany przez EBC ostatniego dnia okresu rozliczeniowego. W sytuacji, kiedy tego dnia nie był opublikowany kurs stosuje się kurs opublikowany dnia następnego.

Ważne!

Jeśli podatnik w kwartale nie dokona sprzedaży w ramach VAT OSS, to wciąż posiada obowiązek złożenia zerowej deklaracji VIU-DO.

Podsumowanie

Wprowadzenie VAT OSS to ogromne uproszczenie m.in. dla podatników dokonujących sprzedaży wysyłkowej na terenie Unii Europejskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu po przekroczeniu limitów w kilku krajach UE można zarejestrować się do jednej procedury. Co znacznie ułatwi sposób rozliczeń.

Wystarczy rzetelne i szczegółowe prowadzenie ewidencji oraz wysyłka deklaracji VIU-DO. Zamiast rozliczania VAT bezpośrednio w innych krajach, w których podatnik przekroczy limit sprzedaży.

Autor:
Katarzyna Gawron
Specjalista ds. księgowości i podatków
Publikacja: 13.12.2023 r.

Pobierz bezpłatnie program do KPiR - SKP Formsoft
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót