Wpisz szukane pojęcie, a znajdziemy odpowiedź:

Masz Windowsa XP lub Vista? Od połowy 2017 r. nie wyślesz e-deklaracji! Powrót

2017-05-18

Od połowy 2017 r. użytkownicy systemów operacyjnych: Windows 95, 98, XP, Windows Vista, Windows Server 2003 oraz Windows Server 2008 nie będą mogli wysłać e-deklaracji. Warto już teraz pomyśleć o zakupie nowszego systemu operacyjnego.

Ministerstwo Finansów zapowiada na połowę roku 2017 znaczącą zmianę w wysyłce e-deklaracji. Dostosowaniu do najnowszych zasad bezpieczeństwa przekazu elektronicznego ulegnie protokół komunikacyjny TLS. Z obecnie wykorzystywanego protokołu TLS 1.0 Ministerstwo Finansów przejdzie na znacznie bezpieczniejszy protokół komunikacyjny TLS 1.2.

Dodatkowo, w związku ze zmianą certyfikatów bezpieczeństwa (TLS) w środowisku Microsoft Azure (platformy, którą wykorzystuje Ministerstwo Finansów do obsługi jednolitych plików kontrolnych JPK) pojawiły się problemy z pobieraniem urzędowego poświadczenia odbioru (UPO) dla JPK na systemach operacyjnych Windows XP oraz Vista. Ponieważ oba systemy nie są już obsługiwane przez Microsof, nie zostały one zaktualizowane o nowe certyfikaty dla Azure.

Dla użytkowników wysyłających e-deklaracje z komputerów opartych na systemach operacyjnych Windows: 7, 8, 8.1, 10 zmiana protokołu będzie niezauważalna.

Dla użytkowników korzystających za starszych systemów operacyjnych Windows: 95, 98, XP, ME, Vista, Server 2003/2008 zmiana protokołu oznacza brak możliwości wysyłki e-deklaracji oraz możliwości pobrania UPO dla JPK. Wymienione systemy operacyjne nie obsługują protokołu komunikacyjnego TLS 1.2. Nie są też aktualizowane przez Microsoft i nie należy się spodziewać zmiany w postaci wsparcia dla tych produktów.

Aby móc, nadal korzystać z wysyłki e-deklaracji oraz pobierania UPO dla JPK należy komputery, z których będę dokonywane wysyłki wyposażyć w nowszy system operacyjny Windows: 7, 8, 8.1 lub 10.

Prosimy Państwa o bardzo poważne potraktowanie sprawy, wykonanie odpowiednich audytów sprzętu komputerowego i w razie stwierdzenia niekompatybilnego systemu operacyjnego w miarę możliwości jak najszybszą zmianę na system wspierający protokół komunikacyjny TLS 1.2. Zmiana systemów ze starych na nowe, uchroni Państwa przed konsekwencją niemożności wysyłki e-deklaracji od połowy roku 2017.

Jednocześnie informujemy, że program SKP® został już na zmianę protokołu przygotowany.
Kliknij i przeczytaj informację Ministerstwa Finansów w sprawie wyżej opisywanych zmian.
Dla dociekliwych: opis protokołu TLS.

PS.
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta>

Pozdrawiamy,
Zespół FORMSOFT Sp. z o.o. Sp.k.

Zdjęcie:

Photo by bruce mars on Unsplash

Udostępnij
Czy ten artykuł był pomocny?
00
Niniejsze materiały zawierają poglądy autorów i nie stanowią czynności doradztwa księgowego i podatkowego. Formsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na postawie informacji zawartych w materiałach publikowanych na naszej stronie. W tych kwestiach należy zasięgnąć informacji u doradcy podatkowego, w oddziale ZUS, bądź w Krajowej Informacji Podatkowej.
Powrót